Kiedy wymieniać filtry powietrza w samochodzie?

Dowiedz się, jak często konieczna jest wymiana filtrów powietrza w samochodach z różnymi rodzajami paliwa – benzyną, olejem napędowym i gazem. Przeczytaj wszystkie niuanse dotyczące wymiany filtra powietrza w samochodach tutaj.

W układzie samochodowym filtr powietrza działa jak rodzaj płuc. Do spalania paliwa w silniku potrzebne jest powietrze, które nie powinno zawierać kurzu ani innych zanieczyszczeń. W przeciwnym razie silnik szybko ulegnie awarii.

Dlatego każdy kierowca musi po prostu monitorować zanieczyszczenie oczyszczacza i zmieniać go w regularnych odstępach czasu. Żywotność filtra powietrza różni się w zależności od rodzaju paliwa. Dlatego warto wziąć pod uwagę ten fakt przy wyborze zamiennika.

Filtr powietrza: dlaczego go potrzebujesz i jaka jest zasada jego działania?

Na rynku istnieje wiele rodzajów filtrów. Producenci produkują modele o różnym stopniu oczyszczenia, doskonałych kształtach i materiałach filtracyjnych. Ale zasada działania jest taka sama dla wszystkich: przez dysze powietrze dostaje się do korpusu oczyszczacza i przechodzi przez warstwy materiału, który zatrzymuje kurz i zanieczyszczenia, po czym czyste powietrze dostaje się do silnika.

Zanieczyszczenie filtra skutkuje nie tylko wzrost temperatury silnika, ale także zwiększonym zużycie paliwa. Brak wymiany tego elementu może spowodować poważne uszkodzenie silnika.

Jak często należy wymieniać filtr powietrza podczas jazdy na benzynie?

Na żywotność oczyszczaczy powietrza wpływa nie tylko zapylenie otoczenia ale i droga po której najczęściej jeździ samochód. Różnią się również parametry techniczne filtrów powietrza różnych typów i producentów. Ale wracając do tematu podczas jazdy na benzynie zaleca się ich wymianę co 15-60 tysięcy kilometrów podczas eksploatacji samochodu w warunkach niskiego zanieczyszczenia pyłem. Taka różnica w wydajności zależy od marki samochodu, jego żywotności oraz rodzaju zamontowanego w nim filtra.

W cięższych warunkach zaleca się wymianę oczyszczacza co 8-10 tysięcy kilometrów.

Częstotliwość wymiany filtrów w samochodach z silnikiem Diesla?

Pojazdy z silnikiem Diesla wymagają częstszej wymiany zespołu filtra powietrza. Zaleca się wykonanie tej manipulacji po każdych 8-10 tysiącach kilometrów przejechanych przez samochód.

Wynika to z faktu, że silniki wysokoprężne wymagają większej ilości powietrza, co powoduje, że materiał filtracyjny szybciej się brudzi. Jakość oleju napędowego pozostawia wiele do życzenia: jest grubszy i ma wyższą temperaturę spalania. Dlatego do płynnej pracy silnika należy zużyć więcej powietrza. Żywotność filtra powietrza może ulec skróceniu podczas jazdy po nieutwardzonych i piaszczystych nawierzchniach.

Jeśli samochód napędzany olejem napędowym jest eksploatowany z brudnym filtrem, właściciel naraża się na problemy z turbiną i tłokami silnika.

Wymiana filtrów powietrza w samochodach gazowych

W samochodach z zainstalowanym LPG czystość powietrza wchodzącego do silnika jest niezwykle ważna. Dlatego eksperci zalecają wymianę elementów filtrujących w takich samochodach półtora raza częściej niż w przypadku benzyny. Informacje jak często wymieniać filtr powinny być zawarte w dokumentacji technicznej instalacji gazowej. Zależą one od rodzaju instalacji oraz marki i modelu samochodu.