Wskazówki dotyczące prawidłowego użytkowania klimatyzatora w samochodzie

Według statystyk awaria klimatyzatora jest jednym z 5 najczęstszych problemów, które pojawiają się w samochodach po 3 latach użytkowania.

Według statystyk awaria klimatyzatora jest jednym z 5 najczęstszych problemów, które pojawiają się w samochodach po 3 latach użytkowania. Nie wynika to ze złej jakości części i montażu, ale z niewłaściwej obsługi, złej diagnostyki i czyszczenia. Jeśli zwrócisz większą uwagę na konserwację klimatyzatora, nie będzie problemów z jego działaniem.

Pamiętaj, aby przestrzegać dwóch podstawowych zasad działania:

Uruchom silnik na 2-3 minuty przed jazdą bez włączania klimatyzacji. Jeśli wnętrze jest bardzo gorące, przewietrz auto szerzej otwierając drzwi. Ten prosty krok pomoże przedłużyć żywotność urządzenia.

W sezonie, kiedy nie ma potrzeby dodatkowego chłodzenia wnętrza, włączaj klimatyzator przynajmniej raz w miesiącu na 10-15 minut. Zapobiegnie to wyciekowi czynnika chłodniczego i nasmaruje urządzenie.

samochodowa klimatyzacja

Jak rozpoznać awarię?

Pierwszym sygnałem o usterce klimatyzatora jest zamglenie szyb. Gdy powietrze jest schłodzone, wysycha, dlatego zwiększona wilgotność w kabinie wskazuje na awarię jej działania.

Gdy klimatyzator jest włączony, w sprężarce słychać kliknięcia, co oznacza, że ​​poziom czynnika chłodniczego spadł. Zmniejsza się naturalnie w wyniku parowania przez mikropęknięcia w gumowych rurach, uszczelkach i grzejniku. Procesowi temu nie można zapobiec, ważne jest, aby w porę zauważyć i przywrócić optymalny poziom płynu chłodzącego. Okresowo sprawdzaj poziom przez specjalny wziernik. Obecność bąbelków lub białej piany podczas pracy klimatyzatora wskazuje na spadek poziomu czynnika chłodniczego. Poziom należy przywrócić do normy podanej w instrukcji obsługi. Przekroczenie normy wpływa również negatywnie na działanie urządzenia.

Jeśli klimatyzator nie był używany przez dłuższy czas, po włączeniu w kabinie pojawia się nieprzyjemny zapach. Dzieje się tak ze względu na fakt, że w bezczynnej jednostce tworzy się środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. Wpływa to na działanie klimatyzatora i jest niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli pojawi się brzydki zapach, przepłucz system roztworem antybakteryjnym.

Jak samodzielnie zdiagnozować działanie klimatyzatora?

Włącz silnik, odczekaj dwie minuty, włącz klimatyzator. Przyłóż do klimatyzatora gumową rurkę. Jeśli czujesz wzrost zimna, a po minucie rurka robi się lodowata, to wszystko działa prawidłowo.

Przyczyny awarii klimatyzacji samochodowej i zapobieganie

Główne przyczyny awarii klimatyzatora to:

  • Naruszenie szczelności
  • Skażenie
  • Obrażenia fizyczne
  • Wysokie ciśnienie w układzie

Przestrzegaj następujących warunków, aby zapobiec uszkodzeniom:

  • Praca ciągła. Gwarancją trwałości klimatyzatora jest jego ciągłe użytkowanie. Nie zapomnij okresowo włączać chłodzenia na 10-15 minut, nawet w zimnych porach roku.
  • Diagnostyka i wymiana części systemowych. Pękają rury, uszczelki, uszczelki olejowe, przez co dochodzi do przerwania szczelności. Pociąga to za sobą parowanie czynnika chłodniczego, korozję i zanieczyszczenie. Sprawdzaj stan części i wymieniaj uszkodzone materiały przynajmniej raz w roku.
  • Utrzymanie optymalnego poziomu czynnika chłodniczego. Upewnij się, że poziom płynu chłodzącego nie przekracza normy. Przekroczenie spowoduje wzrost ciśnienia w układzie i może doprowadzić do pęknięcia skraplacza.
  • Terminowe czyszczenie. Skraplacz wymaga ciągłego czyszczenia, ponieważ jest stale zatkany brudem. Warto dodatkowo zabezpieczyć grzejnik siatką na wlocie powietrza.
  • I ostatnia rada. Podczas eksploatacji samochodu z klimatyzacją warto częściej sprawdzać poziom oleju w silniku, płyn chłodzący w chłodnicy oraz napięcie paska napędowego. Wynika to ze zwiększonego obciążenia silnika, które jest wytwarzane przez działający klimatyzator. Jeśli system nie działa dobrze, wzrasta zużycie paliwa w samochodzie, a aby uniknąć większych wydatków, lepiej dbać o klimatyzator.